TECHNICAL SPECIFICATIONS: Filmtec SW30XLE-400i Seawater Reverse Osmosis 8" Element
| SKU / Model | SW30XLE-400i |
| Product Type | Seawater RO |
| Membrane Type | Polyamide Thin-Film Composite |
| Active Area | 400 sq ft |
| Permeate Flow Rate | 8000 GPD |
| Stabilized Salt Rejection | 99.7% |
| Minimum Salt Rejection | 99.2% |
| Feed Spacer Thickness | 28 mil |
| End Cap Type | iLEC™ Interlocking End Caps |
Operating Conditions
| Maximum Operating Pressure | 1200 psi (83 bar) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Maximum Feed Flow Rate | 17-75 gpm |
| Maximum Pressure Drop | 15 psi (1.0 bar) |
| pH Range, Continuous Operation | 2-11 |
| pH Range, Short-Term Cleaning | 1-13 |
| Maximum Feed SDI | 5 |
| Free Chlorine Tolerance | <0.1 ppm |
Dimensions & Weight
| Element Diameter | 7.9" |
| Element Length | 40" |
| Weight (Dry) | 35 lbs |
| Weight (Wet) | 40 lbs |
Applications
- Low energy seawater desalination
- Municipal SWRO plants
- Warm seawater applications
- Island water supply
Key Advantages
- Extra-low energy seawater operation
- High productivity at low pressure
- iLEC interlocking end caps
Test Conditions: Pressure: 800 psi, Recovery: 8%, Feed: 32,000 ppm NaCl
Specifications provided by DuPont Water Solutions. Contact ForeverPure for pricing and availability.
Questions? Please contact us