Danfoss Positive Displacement Pumps
| Technical Data | |
|---|---|
| Part Number | PAH 12.5 |
| Type | PAH 10-12.5 |
| Description | PAH12.5 |
| Body Material | AISI 304 |
| Seal Material | NBR |
| Displacement | 12.5 cm³/rev |
| Max Flow | 5.4 gal/min |
| Min Flow | 1.8 gal/min |
| Max Outlet Pressure | 2320 psig |
| Min Outlet Pressure | 145 psig |
| Max Inlet Pressure | 58 psig |
| Min Inlet Pressure | 0 psig |
| Max Speed | 1800 rpm |
| Min Speed | 700 rpm |
| Inlet Connection | 3/4 in |
| Inlet Standard | BSPP |
| Outlet Connection | 3/8 in |
| Outlet Standard | BSPP |
| Max Media Temp | 122 °F |
| Min Media Temp | 36 °F |
| Max Ambient Temp | 122 °F |
| Sound Level | 75 dBA |
| Net Weight | 7.906 Kilogram |
| Gross Weight | 8.248 Kilogram |
| Dimensions (L x W x H) | 10,7x5,9x5,4 |
| Approval | CE |
| ATEX | No |
| CE Mark | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN | 5715162667224 |
| Serviceable | Yes |
Question? Please contact us for pricing, lead times, and technical support.