TECHNICAL SPECIFICATIONS: FilmTec™ LiNE-XD HP
| SKU / Model | LINE-XD-HP |
| Product Type | Low Net Driving Pressure Element |
| Membrane Type | Thin-Film Composite (TFC) - LiNE |
| Active Area | 400 ft² (37 m²) |
| Permeate Flow Rate | 11,000 GPD (41.6 m³/d) |
| Stabilized Salt Rejection | 99.7% |
| Minimum Salt Rejection | 99.0% |
| Feed Spacer Thickness | 28 mil |
Operating Conditions
| Maximum Operating Pressure | 600 psi (41 bar) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Maximum Feed Flow Rate | 75 GPM (17 m³/h) |
| Maximum Pressure Drop | 15 psi (1.0 bar) |
| pH Range, Continuous Operation | 2 – 11 |
| pH Range, Short-Term Cleaning | 1 – 13 |
| Maximum Feed SDI | SDI 5 |
| Free Chlorine Tolerance | < 0.1 ppm |
Dimensions & Weight
| Element Diameter | 7.9 in (201 mm) |
| Element Length | 40.0 in (1,016 mm) |
| Weight (Dry) | 35 lb (16 kg) |
| Weight (Wet) | 42 lb (19 kg) |
Applications
- Large-scale municipal desalination
- Industrial low-pressure RO
- Energy-efficient water treatment
Key Advantages
- Ultra-low net driving pressure for energy savings
- High flux for maximum productivity
- Ideal for large-scale systems
Test Conditions: 500 ppm NaCl, 100 psi (6.9 bar), 77°F (25°C), pH 8, 15% recovery
Specifications provided by DuPont Water Solutions. Contact ForeverPure for pricing and availability.
Questions? Please contact us