TECHNICAL SPECIFICATIONS: FilmTec™ HTNF-4040/34 & HTNF-8040/34
| SKU / Model | HTNF-4040/34 & HTNF-8040/34 |
| Product Type | High Temperature Nanofiltration Element |
| Membrane Type | Specialty HTNF - High Temperature NF |
| Active Area | 85 / 400 ft² |
| Permeate Flow Rate | 2,500 / 10,000 GPD |
| Stabilized Salt Rejection | > 95% MgSO4 |
| Feed Spacer Thickness | 34 mil |
Operating Conditions
| Maximum Operating Pressure | 600 psi (41 bar) |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Maximum Feed Flow Rate | 16 / 75 GPM |
| Maximum Pressure Drop | 15 psi (1.0 bar) |
| pH Range, Continuous Operation | 2 – 11 |
| pH Range, Short-Term Cleaning | 1 – 12 |
| Maximum Feed SDI | SDI 5 |
| Free Chlorine Tolerance | < 0.1 ppm |
Dimensions & Weight
| Element Diameter | 3.9 / 7.9 in |
| Element Length | 40.0 in (1,016 mm) |
| Weight (Dry) | 8 / 35 lb |
| Weight (Wet) | 10 / 42 lb |
Applications
- High-temperature process water
- Geothermal brine treatment
- Hot water softening
- Industrial processes above 45°C
Key Advantages
- Operates at temperatures up to 158°F (70°C)
- Designed for applications where standard NF elements fail
- 34 mil spacer for fouling resistance
Test Conditions: 2,000 ppm MgSO4, 70 psi (4.8 bar), 77°F (25°C), pH 8, 15% recovery
Specifications provided by DuPont Water Solutions. Contact ForeverPure for pricing and availability.
Questions? Please contact us